× Wycieczki i imprezy: Grupowe Codzienne Szkolne Wydarzenia i spacery Transfery Co zobaczyć w Warszawie Nasze trasy O nas Kontakt

Teatr Królewski i Stara Oranżeria

Teatr Królewski to jeden z kilku zaledwie, zachowanych i oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie. Teatr otwarty został w 1788 roku i nosi nazwę „stanisławowski” na cześć panującego wówczas króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego.  Teatr może pomieścić 200 widzów. Na widownię składa się parter i 9 lóż rozmieszczonych na trzech ścianach. Do naszych czasów zachowała się oryginalna dekoracja widowni oraz niektóre urządzenia np. rynna do robienia grzmotów.

Teatr znajduje się we wschodnim skrzydle Starej Oranżerii (nazywanej również Starą Pomarańczarnią). Oprócz Teatru, w Oranżerii znajduje się również Galeria Rzeźby. Znajdujące się tam dzieła pochodzą ze zbiorów samego Stanisława Augusta. 

Stara Oranżeria i znajdujący się w niej Teatr Królewski to jedne z niewielu obiektów XVIII-wiecznych, które przetrwały okres okupacji niemieckiej i doczekały naszych czasów. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać oryginalne wykończenia, scenę, kolekcje rzeźb, do czego zachęcamy nie tylko grupy szkolne, ale również grupy zagraniczne podążajace szlakiem Warszawy Królewskiej.

Polecane wycieczki i imprezy
Zaufali nam:
Zapisz się do Newslettera
Chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach i nowościach? Zapisz się do naszego newslettera.